Chcemy złożyć olbrzymie podziękowania osobom i instytucjom, dzięki którym w roku 2021 Fundacja Art and Progress zrealizowała kolejny cykl domowych recitali fortepianowych prof. Lidii Grychtołówny, nestorki polskiej pianistyki pt. Lidia Grychtołówna live from home, nadawanych live z warszawskiego mieszkania Artystki (Pełna playlista recitali >>).
Największe podziękowania, słowa podziwu i wyrazy najwyższego szacunku należą się oczywiście samej Maestrze Lidii Grychtołównie, wybitnej pianistce i osobowości świata kultury, uosabiającej historię i teraźniejszość polskiej muzyki i pianistyki!
Dziękujemy współtwórcom transmisji online Annie Trojanowskiej Pełną Parą Studio (światła i kierownictwo planu), Jarkowi Sadowskiemu Inspire Your Sound Studio / Jarek Sadowski (realizacja dźwięku), stroicielowi Szymonowi Jasnowskiemu Fortepiano Center, oraz Marcie Frej Marta Frej Memy za stworzenie oprawy graficznej.
Dziękujemy członkom Rady Fundacji Zofii Borowskiej-Dobrowolskiej (Przewodniczącej), Janowi Szoszukowi i Krzysztofowi Gromkowi za udział w organizacji recitali i przygotowaniu ich dokumentacji oraz Iwonie Bakun z Biura Rachunkowego Kild za obsługę księgową projektu.
Dziękujemy Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca za dofinansowanie cyklu, w ramach programu ministerialnego „Muzyka”.
Szczególne podziękowania chcielibyśmy przekazać dla red. Mateusza Ciupki Szafa Melomana i czasopisma Ruch Muzyczny, którzy jako pierwsi, wiosną 2020, opisali i wysoko ocenili pierwsze recitale cyklu Lidia Grychtołówna live from home, jako wydarzenia muzyczne online wyjątkowe i od tego czasu stale konsekwentnie wspierają tę ideę.
Podziękowania składamy także redaktorom i krytykom muzycznym Róży Światczyńskiej Dwójka – Program 2 Polskiego Radia i Adamowi Rozlachowi, których dedykowane audycje, wystąpienia i publikacje przyczyniły się do upowszechnienia wiedzy o dekadach dokonań muzycznych i pedagogicznych prof. Lidii Grychtołówny oraz do przywrócenia Maestrze należnego jej miejsca w panteonie polskiej pianistyki.
Dziękujemy przedstawicielom polskiego środowiska muzycznego za przyznanie Maestrze w październiku 2021 nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej – Nagroda Honorowa” za całokształt twórczości.
Na koniec, największe podziękowania chcemy złożyć wszystkim słuchaczom i uczestnikom transmisji recitali Lidii Grychtołówny i wszystkim, którzy śledzą aktualne działania i stronę Maestry na Facebooku Lidia Grychtołówna,
W 2022 roku planujemy kontynuować działania Fundacji, w tym związane ze wspieraniem najwybitniejszej polskiej pianistki – seniorki, która w lipcu 2022 ukończy 94 lata! Wkrótce ujawnimy nasze kolejne wspólne plany
W tym podziękowaniu chcielibyśmy również móc umieścić Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, najważniejszą instytucję, powołaną do ochrony tradycji chopinowskiej i organizatora Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, nie są nam jednak niestety znane przejawy zainteresowania Instytutu osobą i dokonaniami Maestry w 2021 roku. W szczególności, nie mamy informacji o zaproszeniu Maestry na którekolwiek z wydarzeń, czy nawet przesłuchań Konkursu Chopinowskiego w 2021, ani o jakimkolwiek zaakcentowaniu przy tej okazji wieloletniej relacji Maestry z Konkursem. Lidia Grychtołówna od swojego udziału w Konkursie, w roku 1955, jest jedną z najważniejszych polskich interpretatorek Chopina, ze swoimi recitalami chopinowskimi objechała prawie wszystkie kontynenty i przez 30 lat (6 edycji) zasiadała w jury Konkursu Chopinowskiego.
Działalność statutowa Fundacji Art & Progress (KRS: 0000312943), organizacji pożytku publicznego, istniejącej od 2008 wymaga środków własnych, pozyskiwanych od darczyńców. Zapraszamy do współpracy i do wsparcia naszej misji darowizną (w tym przez przycisk „Przekaż datek / Donate” stronie Fundacji na FB:
[icon name=”fa-facebook-f”] artprogressfoundation) lub przez 1% podatku. Szczegóły artprogress.org/wesprzyj-nas/
Dziękujemy, pozdrawiamy i zapraszamy!
Marek Musioł
Fundator i Prezes Zarządu
Fundacja Art and Progress